A Nógrád megyében, a Mátra hegység északnyugati lábánál fekvő, palóc hagyományairól, egykori jelentős bányászatáról és Laskafesztiváljáról nevezetes Kazár igazán különleges lehet mindazok számára, akiket a néprajzi és helytörténeti érdekességek mellett a természeti szépségek is vonzanak. A falu határában elterülő riolittufához könnyű túraúton juthatunk, a látvány pedig elképesztő.
Csapatunk a piros kereszt turistajelzésen, virágzó rétek mentén közelítette meg a 20 millió éves képződményt, mely valószínűsíthetően egykor a Mátra vulkáni működése során alakult ki. A tufa puha, esős időben meglehetősen csúszós anyagát a víz formálta, így jöttek létre a kúpok, árkok és gerincek. Hasonló képződmény legközelebb a törökországi Kappadókiában található, így érdemes jól magunkba szívni a különleges látványt. Lemehetünk a képződmény aljába, így sétálhatunk a vízmosta árkokban, mindezt azonban tegyük óvatosan!
A tufa körbejárása után a piros kereszt jelzésen haladtunk tovább a kellemes tölgyerdőben, ahol számos gombafaj képviseltette magát. A galambgombák mellett jócskán találtunk sárga rókagombákat és néhány vargányát is. Egy kis tó mellett haladtunk el, melynek magas partfala gyurgyalagoknak adott otthont. A nyár közepi virágok kavalkádja lengedezett a szélben, ami sajnos esőt hozott, így kisebb záporok áztattak minket, mire a piros keresztről a piros jelzésre áttérve végül visszajutottunk a faluba.
Amilyen gyorsan jött az eső, olyan gyorsan tovább is állt, és a délutáni napsütésben még nem akaródzott hazautazni, így betértünk a Kézművesházba, ahol kombinált jegyet váltottunk, és vezetéssel végigjártuk a főút mentén sorakozó takaros parasztházakat és a bennük rejlő kiállításokat. A Kézművesházban csipkéket és szalmából font tárgyakat nézegethettünk. A Vasaló és öntvény múzeumban Bagi András fafaragó egyedülálló magángyűjteményének darabjai, mint pl. varrógépek, lámpák, öntvény képkeretek láthatóak (ő jegyzi a gyufacímke gyűjtemény létrejöttét is), míg a Tájház és bányászati kiállítás a népi életmód tárgyi emlékeit és a mindennapi élet mozzanatait mutatja be, továbbá elénk tárul a bányászok sajátos élete is. A Mackó- és babakiállítás Bóné Kovács Márta gyűjtésének eredménye, több, mint 1000 baba és mackó sorakozik a polcokon. A Palóc Galériában pedig megcsodálhatjuk Palócföld és Kazár egyedülálló népviseleteit és kézműves kultúráját.
Budapest felé vettük az irányt, de még útközben is akadt látnivaló. Így kötöttünk ki a Tar községhez tartozó, a sámsonházi elágazásnál található Buddha Parkban, ahol a kávézóban ajándéktárgyakat és egy jó teát vásárolhatunk, a sztúpánál pedig nézhetjük a forgó imamalmokat és gyújthatunk egy gyertyát vagy füstölőt.
Turán is megálltunk, hogy megnézhessük a felújított kastélyt, de mivel pont aznap nyitott meg, kizárólag a turai lakosok mehettek csak be a biztonsági őrök által felügyelt kapun. A park egy részletét sikerült csak megkukkantani, bár a fáktól nem sok minden látszott.
Budapestre érve még kitérőt tettünk a XVI. kerületi Rákosszentmihály városrész vadonatúj parkjába, a Reformátorok terére, ahol kilátó várta, hogy más szemszögből láthassuk meg a várost.
Ezek után persze nem csoda, hogy egy ilyen nap után a rengeteg fotó átválogatásától a cikk megírásáig egy hónap is eltelik. De talán megérte.
Szalmabáránykák úton a riolittufához.
A júliusi rétek színes virágai és lakói.
A riolittufa felülről. Innen nem is látszik, valójában mennyivel nagyobb a kiterjedése.
Szurdokfal.
A másik oldalról fotózva.
Űrbéli képződmények.
Érdekesen málló anyag.
A víz formálta hasadékok.
Borókabokrok nőnek a felszínen.
Róka- és talán galambgombák.
Egy kis tó magas partfallal, melyekben gyurgyalagok fészkelnek.
Girbegurba ágak közt.
Boglárkalepke.
Már látszik Kazár templomának tornya.
Bányász emlékmű.
A Kézművesházban csodaszép csipkék és szalmából font tárgyak láthatóak. Itt üzemel a Szatócsbolt, ahol lekvárokat, szörpöket, kézimunkákat vásárolhatunk és ihatunk egy kávét vagy üdítőt.
A Vasaló és öntvény múzeumban Bagi András fafaragó egyedülálló magángyűjteményének darabjai láthatóak, mint varrógépek, kulcsok, lakatok, lámpák, öntvény képkeretek, szódásüvegek vagy falidíszek.
A Tájház és bányászati kiállítás a népi életmód tárgyi emlékeit és a kenderfeldolgozás vagy a kenyérsütés menetét mutatja be. Beleshetünk a tisztaszobába is, és betekintést nyerhetünk a falu bányászmúltjába az egyenruhák, munkaeszközök, kitüntetések által.
A Mackó- és babakiállítás Bóné Kovács Márta gyűjtésének eredménye.
A Palóc Galériában a népviseletekben gyönyörködhetünk.
A ruhadarabok mellett fejdíszek, szőttesek és az egyedi motívumokkal díszített kézimunkák is megtalálhatóak.
A turai kastélyból csak ennyit sikerült elcsípni.
Buddha szobor a sztúpához vezető úton a Buddha Parkban.
A sztúpa imamalmokkal és imazászlókkal.
A rákosszentmihályi kilátó és a Reformátorok tere.
Előtűnik a város kicsit más szemszögből.
A hegyek is körvonalazódnak.
Források:
2020. július