Ausztria mindig tartogat meglepetéseket, és ha az ember már unja a havas hegyek és zöld legelők látványát, menjen várost nézni, mert látványosságból nincs hiány. Ezúttal a Bécstől nem is olyan messze lévő Klosterneuburgban jártunk, majd meglátogattuk a "Tullni kerteket".
Egész nap lógott az eső lába, így Klosterneuburgban nem töltöttünk sok időt. A városka legfőbb nevezetessége a barokk díszítésben gazdag Ágoston-rendi kolostor és a hozzá tartozó gótikus stílusú kétágú templom. Ez utóbbi freskói és faldíszítései szemet gyönyörködtetőek, egyházművészeti gyűjteményének páratlan darabja a Verduni oltár, mely 51 ágyazott, zománcos lapból áll.
A kolostort is érdemes alaposan szemügyre venni, mert gyönyörű belső terein és szobrain kívül rengeteg program csábít, ráadásul 2017 fontos évszám, mert idén ünnepelhetjük Mária Terézia születésének háromszázadik évfordulóját, így számos tematikus kiállítás is a palettára került. Nem mellékes az sem, hogy itt található Ausztria legrégibb szőlőbirtoka, szóval borkóstolóval összekötött pincetúrán is részt vehetünk, mely során bejárhatjuk a négyemeletes pincerendszert. A belső udvarban, az ún. Leopoldihofon ónon házak között sétáltunk, megcsodáltuk a csobogó Leopoldsbrunnent, körbejártuk a fűszer- és gyógynövénykertet és boltívek alatt haladtunk el.
A kolostort elhagyva gyorsan beszaladtam a városka főterére, kattintottam egy-két képet a szentháromságszoborról, a középkori házakról és a tanácsházáról és már száguldottunk is Tulln felé. A mintegy 50 hektáron elterülő, 2008-ban nyílt „Tullni Kertek” Európa első ökológiai bemutatókertje. Itt aztán minden van, ami kerttel kapcsolatos: modern és rusztikus kerti bútorok, különféle stílusban berendezett kertek, komposztálási és újrahasznosítási megoldások, kerti lakok, szobrok, üvegházak, patakok és kis tavak... és persze millióféle virágos és virágtalan növény. A kertben 30 méteres, lombkoronát imitáló kilátó áll, ahonnan rálátni erre a zölden lüktető oázisra.
Tulln városára már nem sok időnk maradt, de azért meglestük a bélletes kapujú, csodálatosan festett Csontházat (Karner Beinhaus), a Duna korzóján a Nibelungok emlékművét és Egon Schiele szülőházát, ami ma múzeumnak ad otthont. Azt hiszem, ez a nap is tartalmasra sikeredett!
A klosterneuburgi Ágoston-rendi kolostor.
Díszes mennyezet.
Nem szokványos ajándékbolt.
Kiskert a Leopoldihofon.
Sárga virágok, a templom két tornya és a Leopoldsbrunnen.
Kolostorkert.
Részletek.
A két torony.
A bejárati kapu és a díszes mennyezet egy részlete.
Csodálatos freskók.
Angyalok vigyáznak ránk.
Mennyezetdíszítés.
Klosterneuburgi városképek.
"Tullni Kertek" - a pihenés művészete.
Csobogó.
Dáliafajták.
Kreatív megoldás szerszámtárolásra és raklapok újrahasznosítására.
A lombkoronát formázó kilátó.
Kilátás fentről.
Rózsakert.
Tündérrózsa.
A kavicsgyűjtés előnyei.
Díszítőelemek lehetnek a szobrok, vagy a csigaházak egyaránt.
Bárhol kialakíthatunk egy kis kerti tavat.
Kis méretű mintakertek.
Kerti lak.
Romantikus hangulat.
Egy csésze szukkulenst?
Lila és sárga.
Terménybemutató.
A Csontház meglepően színpompás díszítése.
A Csontház és bélletes kapuja.
Egon Schiele Múzeum.
Nibelung emlékmű.
2017. szeptember