Meghívásra érkeztünk erre a számomra ismeretlen és teljesen szokatlan tájra, és bár csak néhány nap erejéig lehettem itt, megfogott a hangulata. Az utazás előtt persze végigbogarásztam a netet, hová is megyünk és mik a látnivalók, így vendéglátóinknak köszönhetően ellátogattunk Magyarország első nemzeti parkjába és egyben UNESCO világörökségi helyszínére, a Hortobágyra.
A bázis Hajdúböszörmény volt, innen jártuk be a környéket. Érkezésünkkor rendezték meg a városban a Traktorhúzó versenyt, aminek traktorkiállítás és traktorkarnevál is részét képezi. A felvonulást nem sokáig élveztük, mert forróság ide vagy oda, a vízipisztoly találtok helyett egy vödör vizet kaptunk a nyakunkba.
Másnap délelőtt érkeztünk meg a Hortobágyi Nemzeti Parkba, stílusosan hőségriadó idején, kb. 35 fokban, de a táj így adta át igazán a kies pusztai hangulatot. A kiszáradt, arany és barna pusztaság egyhangúságát egy sárgával pettyezett, lila virágmező törte csak meg. A levegő vibrált és a kék ég felhősávjai között gólyák és varjak vitorláztak. Közel s távol egy állat sem legelészett, nem is nagyon lett volna mit. Inkább a hodályban pihegtek.
A Kilenclyukú híd alig látszott a nádastól, de számomra világszám volt. Az alatta csordogáló Hortobágy folyó kék vizében sulyom nőtt. A távolban gémeskút állt, tőle nem messze a hosszú, jellegzetes hodályok. A Látogatóközpontnál vásárfiát néztünk, ökörszarvból készült pásztorkürtök, faragott nyelű kések, szaruból készült hajtűk, ékszerek és karikás ostorok kellették magukat mindenhol. Benéztünk a Jó Pásztor Ökumenikus Templomba, és elsétáltunk a Hortobágyi csárda mellett, melynek ablakaiban piros muskátlik virágoztak. Egy utolsó pillantást vetettünk a park szobraira is, Somogyi Árpád Vízhordóira és Hortobágyi juhászaira. Útközben egy másik csárdát is megnéztünk, a nagy múltú Látóképi csárdát.
Debrecenben már jártam korábban, de jó volt újra látni a cívisvárost, mely szemmel láthatóan megszépült. A Nagytemplom, a Debreceni Egyetem, a Református Kollégium, a Belvárosi Közösségi Ház (hogy csak néhány látnivalót említsek) és a megannyi szobor és szökőkút szemrevételezése után ejtőztünk egyet a Nagyerdei parkban.
Az utolsó napra maradt Hajdúböszörmény felfedezése. A hajdúváros különleges, körkörös településszerkezettel rendelkezik, mely általánosan jellemző az alföldi mezővárosokra. Középpontjában a szépen felújított Bocskai tér áll, melynek közepén a Református templom, Bocskai István szobra és az időnként zenélő szökőkút áll. Itt található a Táncoló hajdúk szobra, a Testvérvárosi sétány és a különböző időszakokat bemutató várostérképek lapos kavics alakú köztéri alkotása is. A teret a legfontosabb közintézmények ölelik körül, mint például a Városháza, a Bocskai István Gimnázium, vagy a Hajdúsági Múzeum. A városközponttól kicsit távolabb a Görög katolikus templomot és a II. világháborús emlékművet néztük meg.
Délután már zakatolt velünk a vonat Budapest felé. Óriási napraforgó és kukoricaföldek suhantak el mellettünk, majd feltűnt a Tisza is. A táj pedig lassacskán dimbes-dombosra váltott.
Házikó a vibráló tájban.
Szénaboglyák.
Hodályok, a Hortobágyi Nonprofit Kft. állattartó telepe.
Somogyi Árpád :Vízhordók.
Sulyom a Hortobágy folyó vizében.
A Kilenclyukú híd.
Folyó lessel.
Hídon át.
Párban.
Virágtenger.
Üde színfoltok a pusztaságban.
Hortobágyi táj.
Peremizsek.
Csenkeszek.
Gémeskút.
Vibrálás.
A kék ég alatt.
Seregélycsapat.
Távolság.
Átkelünk a Kilenclyukú hídon.
A Hortobágyi csárda ablaka.
Jó Pásztor Ökumenikus Templom.
Marhák a távolban, valahol útközben.
A híres Látóképi csárda.
Debreceni Nagytemplom.
Református Kollégium.
Címer.
Szabó Magda szobra.
A Millenniumi szökőkút a Nagytemplommal.
Belvárosi Közösségi Ház.
Régi Városháza.
A Nagyerdei park szobrai.
Parkrészlet.
Debreceni Egyetem.
Fürdőzés.
A hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium.
A Testvérvárosi sétány.
Várostérképek.
Információs tábla a téren. Jól látszik az érdekes településszerkezet.
A jobb sorsra váró Hajdúsági Múzeum.
A Bocskai téri Református Templom.
Kiss István: Táncoló hajdúk.
A Körzeti Földhivatal díszítése.
Görög katolikus templom.
A II. világháborús emlékmű bazaltkockái.
A Bocskai tér.
Bocskai István szobra.
A vízfátyol mögött.
2018. augusztus