Az eredeti terv szerint a Lóczy Lajos Tanösvényen jártuk volna be a Nagy körtúrát a Családi Szabadidőparktól indulva, de mi, renitensek az első gejzírkúpnál (Hármashegyi-kúp) úgy döntöttünk, inkább könnyebb utat választunk. Az odafelé vezető úton fákra kihelyezett, vicces feliratokkal díszített madárházakat láttunk, majd a kúpon megcsodáltuk a Belső-tavat és az apátság tornyait. Szemben levendula mező lilája hívta fel a figyelmet. A kúp sziklái közt ezernyi vadvirág virított, mint a ritka Orlay-murok és a nagyezerjófű. Egy napsütötte részen hasas zöld gyík pihent és tűrte a fotósok kíváncsiságát.
Az ösvényről visszakanyarodtunk a tóhoz mely partján szürkemarhák legeltek és kócsagok szálltak felettük. A nádasban kacsa család vett úszóleckéket, a leveleken egy-egy szitakötő pihent meg. Vadvirágos mezőkön, szalmabálák mellett kerültük a tavat, majd elértünk a már korábban látott levendula ültetvényhez. A virágok még épp csak nyíltak, frissen lengedeztek a szélben.
Az Ófaluba érve kiültünk a korzóra és néztük a Balaton állandóan változó színű, türkizes vizét. Szemből viharfelhő érkezett, dörrent az ég, a tó közepén csak néhány vitorlás fehérlett a felhőárnyékok között. Betértünk az apátságba és végigsétáltunk a kiállításokon, bementünk az altemplomba is. A napot a mellette nyílt cukrászda finomságai és a balatoni panoráma koronázta meg.
A Visszhang-dombon az Echo szobor még mindig hallani vélte a visszhangot, az utcácskák házainak ablakában muskátli virított, a boltocskák polcai rogyásig voltak levendulás termékekkel és a virágágyakban a rózsák mellől sem hiányozhattak a levendula tövek.
Mielőtt visszautaztunk volna Budapestre, még megnéztük Balatonudvari híres szív alakú sírkövekből álló műemlék temetőjét. Az információs tábla szerint 1770-80 körül nyitották a református és római katolikus hívek számára. A szív alakú sírköveket a monda szerint egy"udvari" kőműveslegény készítette az akali határában fejtett kövekből. Az előtérben a műemlék temető található szív alakú köveivel, mögötte a református és a római katolikus, míg a két temető sarkában egy izraelita sírkő bújik meg az örökzöld fák alatt.
Csopaknak vettük az irányt, ahol a Víg molnárban finom halászlét szürcsöltünk, miközben a működő műemlék malomkerék lassan forgott. Aztán útnak indultunk, nehéz szívvel vettünk búcsút a balatoni tájtól.
Hűsölő gulya a Belső-tó partján.
Kócsag.
Szoba kiadó.
Kilátás Tihanyra.
Levendulától lila táj.
Kakukkfű.
Nagyezerjófű.
Pocakos zöld gyík.
Orlay-murok.
Hattyú család.
Kéklik a len.
Tóparti kilátás.
Nyári hangulatok.
A távolban feltűnik az Apáti-hegy kilátója.
Hím zöld gyík nászruhában (erről kéklő feje tanúskodik).
Bodza és levendula.
Klasszikus képeslap-kép.
Bimbós levendulák.
Virágos ablakok.
Levendula-bicikli.
Kilátás a Badacsonyra és az Ábrahám-hegyre az apátságtól.
A magtár épülete ma kiállítótér.
Az apátság.
I. András király és Anasztázia királyné szobra.
Kikötő.
Vitorlák.
Vihar jön.
A kék árnyalataiban játszott a tó.
Az apátság.
Altemplom.
Balaton part.
Portéka.
Rózsakert.
Mini kiállítás.
Echo.
Még a csatornafedél is szép itt.
Levendula lepárló a Levendulaháznál.
Szív alakú sírkövek Balatonudvari főútja mellett.
Egy finom halászléért ide érdemes betérni.
2019. június