Brugge városát Észak Velencéjének is hívják, mivel számos csatorna szeli át, így akár hajóval is felfedezhetjük a macskaköves utcácskákból álló történelmi belvárost, ami a városvezetés példás erőfeszítéseinek köszönhetően a mai napig őrzi középkori mivoltát. Ezért az UNESCO 2000-ben fel is vette a világörökségi listára. Még a kirakatok is igazodnak a régies hangulatoz és lovaskocsik róják az utcákat.
A Burg nevű városrész központja a Főtér (Grote Markt), mely színes, különböző időszakokból fennmaradt házaival mély merítést ad a flamand építészet jellegzetességeiből. A gótika minden stílusjegyével ékesített Városházát 1376 és 1421 között építették.
Közvetlenül a Városháza mellett áll az eredetileg román stílusban épült, aranyszobrokkal díszített Szent Vér-bazilika (Heilig-Bloedbasiliek). Különlegessége abban rejlik, hogy itt őrzik Krisztus vérének egy cseppjét. Évente ünnepélyes keretek között vallási menettel hordozzák végig a városon.
A főtér színes házai mögül méltóságteljesen emelkedik ki a város egyik jelképe, a 83 méteres magasságával a kissé kelet felé dőlő egykori őrtorony és egyben harangtorony, a Belfort. Szűk lépcsőházban, mintegy 366 lépcső megmászásával juthatunk fel a toronyba, a kilátás megéri a fáradozást!
A Miasszonyunk templom (Notre Dame) 112 méteres tornya is az ég felé tör. A templomban nagy jelentőséggel bíró műkincseket találunk, köztük kiemelkedő Michelangelo Madonna gyermekével című alkotása.
A Szent János Kórház a 12. századból származik, így egyike Európa legrégibb kórházépületeinek. A középkor során egyre bővült, hogy a zarándokok és utazók számára helyet biztosítson a gyógyuláshoz. Ma múzeumként üzemel, ahol megismerhetjük az épületet és működésének történetét.
A városban számolatlanul fellelhető csokoládé és marcipánbolt után a sörválasztékkal is ismerkedhetünk, melyre a legalkalmasabb hely az 1564-ben alapított Félhold (De Halve Maan) sörfőzde.
A csendes helyekre vágyóknak a beginaudvar (Begijnhof) adhat helyet az elvonulásra, ahol a nagy füves, fákkal tagolt udvar mentén sorakoznak az egykori beginák fehérre meszelt házai, a Beginamúzeum pedig bemutatja a életüket.
A csatornák mentén hattyúk gyülekeznek, jelenlétük hozzátartozik a városképhez. Egy brugge-i városnézés valóban olyan, mintha több száz évet utaztunk volna vissza az időben.
Szűz Máriát ábrázoló domborművek díszítik, melyek körülbelül az 1270-es évekből származnak. Az ókori épület belsejében, ahol egykor a kórtermek voltak, jelenleg orvosi dokumentumok és műszerek láthatóak
Források:
Brugge 14 legjobb látnivalója | Miénk a Világ
A Brugge-i városháza a Wikipédián
Képgaléria:
2019