Újabb csokor budapesti látnivalóval készültem, melynek alkotóelemeit családi kirándulás vagy magányos barangolás során is végig lehet akár nézni. Mi családosan, egy szép napsütéses februári hétvégén jártuk a várost.
Először a gyönyörűen felújított Millennium Házába, legénykori nevén Olof Palme-házba kukkantottunk be. A csillogó Zsolnay kerámiákkal díszített, kívül-belül megújuló épület a Városliget történetét mutatja be. Akár virtuálisan földalattizhatunk, fotózkodhatunk Gábriel arkangyal szobormásolata előtt, vagy gyönyörködhetünk a Liget fáit ábrázoló tapétában. Az épület előtt halas kút, sok-sok pad és rózsakert teszi szebbé az erre járó napját.
Eztán a Füvészkertbe látogattunk, ahol orchideakiállítás várt. A vezetésből a nagy tömeg miatt egy kukkot sem értettünk, így külön utakon jártunk. A színpompás orchideák és broméliák mellett az óriási pálmák, kaktuszok, pozsgások, páfrányok, rovaremésztő növények és persze a Viktória-ház tündérrózsái kápráztattak el. Persze tiszteletünket tettük Nemecsek Ernő szobránál is, ami tófelszínen lebegő a tányérforma levelek közül bukkant elő. Az üvegházak trópusi klímáját kertben a tavasz első jelei váltották. A fűben kankalinok, téltemetők és hóvirágok fürdőztek a napfényben, és a mogyoró kibontotta barkáit.
És ha már Nemecsek Ernő, érdemes a Práter utcán végigsétálva megközelíteni a 11. szám alatti Pál utcai fiúk szoborcsoportot, melynek tagjai közül a Pásztor fiúk einstandra készülnek Nemecsek és barátai ellen.
Este a szintén tetőtől talpig felújított, immáron minden porcikájából a luxust sugárzó Párisi udvarba tértünk be, és miután kicsodálkoztuk magunkat az üvegkupolákon, díszes oszlopokon, padlócsempékben és kerámiákban, egy-egy finom kávéval zártuk a napot.
Másnap délelőtt a Nemzeti Múzeum tárlatait néztük végig. Az őskőkortól a 20. századik számos felbecsülhetetlen kincset láthatunk itt, mint például a koronázási palástot, aranyszarvasokat, a Seuzo-kincseket, római sírköveket és mozaikokat, török kori emlékeket, Mányoki Ádám Rákóczi portréját, Kossuth-bankókat vagy az 1989-es határnyitáskor levágott szögesdrót darabot.
A múzeumtól már nincs is olyan messze a Gellért-hegy, és a szuszogtató lépcsőzést feledtette a délutáni fényben fürdő város látképe a megannyi makettszerű házzal, a Duna szalagjával és hídjaival, a rakpartokon kígyóként tekergő sárga villamosokkal. Bizony, van még mit látni.
A Millennium Háza vagy Olof Palme-ház.
A restaurált épületdíszek kavalkádja.
Virágdíszes oszlopfő.
Gróf Andrássy Gyula lovasszobrának másolata.
A Liget fái a falon és halas szökőkút.
Csipkebogyók a rózsakertben.
Barkáit bontja a mogyoró a Füvészkertben.
Hóvirágok.
Téltemetők.
Dzsungel.
Ösvény és Nemecsek Ernő szobra.
Bromélia válogatás.
Vénuszfodorka.
Titkokat rejtő üvegek.
Orchideák.
Tudós és kevésbé tudós kaktuszok.
A Pál utcai fiúk szobra a Práter utcában.
A Párisi udvar csodái.
Magyar Nemzeti Múzeum.
Szkíta aranyszarvas.
Római kori síremlék.
Mozaikpadló.
Faragott stallum 1511-ből.
Erdélyi szőnyeg a 17. századból.
Faragott, festett láda, 17. század.
Moziplakát.
Szent István szobra a Gellért-hegy oldalában.
Szabadság-szobor.
Budapest és hídjai.
2020. február