Futókaland
2020. május 02. írta: katabakancs

Futókaland

apr-29-_4.jpgKijárási korlátozás, "maradj otthon" és víruspánik. Visszamondott utak, elhalasztott kirándulások. Mozogni viszont kell, és hogy a négy fal között ne zakkanjak meg, áprilisi kihívásként elhatároztam, hogy minden nap futni fogok. És ha már futok, fotózgatok a környéken. A XIII. kerületben lakom, a bázis így Angyalföld Lőportárdűlő nevű része lett, innen kezdtem meg portyáimat.

A képek telefonnal készültek, ennek megfelelő minőségűek, de talán mutatják, milyen érdekes is lehet egy-egy épület vagy kis részlet, mely mellett észrevétlenül megyünk el minden nap. Emellett látszik az is, hogyan bontakozott ki a tavasz egy hónap alatt.

kepkivagas.JPG

A XIII. kerület. (Fotó: Google)

A XIII. kerületről röviden

A kerület kialakulása során mindig is szorosan összefonódott a Dunával, ezt jól mutatja egyes részeinek (pl. Vizafogó) vagy utcáinak (pl. Visegrádi, Révész, Süllő, Apály utca) elnevezése is. A pesti homoksíkságon terül el, felszínét a Duna tevékenysége alakította ki, ennek köszönhetően számos hőforrás is kialakult itt. A Duna mellett jelentős vízfolyás még a Rákos-patak is, mely a Vizafogó utca mentén ömlik a folyóba. A patak menti Rákosmező a szabad ég alatt zajló országos gyűlésekről volt híres.

Már a XIII. század elejétől lakott terület volt, de középkori települései a török hódoltság után pusztulásra ítéltettek. Buda visszafoglalása után vásárokat tartottak itt, majd az iparosodásnak köszönhetően az akkori kerület gyors fejlődésnek indult.

1930-ban a főváros közigazgatása átszervezéseként az V. kerületi Vizafogó, Kikötő-dűlő és Népsziget, a VI. kerületi Lőportár-dűlő, Erdő telkek, Felsőbikarét és Angyalföld (Napföld) átadásával jött létre a XIII. kerület, melyhez 1950. január 1-jétől csatlakozott a két világháború között kiépült Újlipótváros, valamint a Margitsziget, utóbbi 2013 nyaráig.

Ma már a századfordulós, szecessziós vagy Bauhaus stílusú, gangos, titkos belső udvaros belvárosi házak, vagy a '70-es, '80-as években épült panelek éppúgy a kerület sokszínűségét tükrözik, mint a hipermodern lakóparkok, vagy a csupa-üveg, rideg eleganciával felruházott irodaházak. A fejlődés nem áll meg, minden sarkon daruk emelkednek és sittet fúj a szél, de a friss útburkolat menti virágágyásban már árvácska virít.

Városrészei

Angyalföld és részei

A XVIII. századi térképeken már kertek, majorságok láthatóak a területen. A Dél-Tirolból betelepült Stefan Eng(e)l az 1770-es évek terézvárosi kültelki összeírásaiban már régi szőlőbirtokosként szerepel, és az Engelsfeldnek nevezett területből így lett tükörfordítással Angyalföld. Valószínűbb azonban, hogy a Rákos-patak menti Ördögmalom (Teufelsfeld) szót csavarta ki a pesti népnyelv. Egy harmadik változat szerint - amit Kassák Lajos is megörökített - a XIX. század elején a pesti kéjhölgyek jártak az akkor még külterületnek számító területre angyalcsinálásra, azaz gyermekük elvetetésére.

A jó közlekedés és a Duna jelenléte miatt Angyalföld fejlett iparral rendelkezett, számos nagytőkés itt építette fel gyárait, üzemeit, főleg a kiegyezés időszakában. Ebből adódóan az itt dolgozó munkások életkörülményeit is segíteni kellett, számukra lakótelepek épültek. Az ipart mára inkább a szolgáltatások váltották le, és egyre-másra épülnek a modern lakóparkok és irodaházak.

Erdőtelkek: Összekapcsolódott a Lőportárdűlővel, így annak katonai objektumai átnyúltak erre a területre is. Egykor erdős terület volt, ám hamar beépítették. Keleti szélén állt az egykori Angyalföldi Tébolyda, a jelenlegi Nyírő Gyula Kórház.

Lőportárdűlő: a területet a 20 század elejétől katonai célokra használták, lőporraktárak álltak itt, innen az elnevezés.

Felsőbikarét: A Rákos-pataktól északra található terület, egészen Újpestig. Az egykori szükséglakásokat, szegénytelepeket fokozatosan elbontották és panelházakat építettek a helyükre. Ma szépülő, újuló városrész. Itt áll a Madarász utcai Gyermekkórház.

Kikötő-dűlő: Egykor itt működött a Ganz Hajó- és Darugyár, ma az ország első plázája, a Duna pláza áll a helyén.

Újlipótváros

A kerület déli, Duna-parti városrésze. Déli részén egységes, az 1920-as 30-as évekre jellemző Bauhaus stílusú, belső kertes házak épültek. Itt található az egykori parkettagyár helyén kialakított Szent István park, a Szent István körút éke pedig a Vígszínház. Épített öröksége mellett kis boltjai, kávézói, cukrászdái is népszerűek mind a hazaiak, mint a külföldiek körében.

Vizafogó

Nevét a tokfélék családjába tartozó nagy méretű halról kapta, amely a Fekete-tengerről a Dunán felúszva a homokos folyam-mederbe rakta le ikráit. Ma főleg lakótelepekből áll, a Marina Part luxuslakóparkjai Dunára néző lakásokkal dicsekednek. A városrészben működik a Dagály fürdő, és a 2017-ben átadott Duna Aréna, mely a FINA Világbajnokság fő helyszíneként szolgált. A vizes világbajnoksághoz kapcsolódóan építették ki a Duna menti Moszkva sétányt, ahol előszeretettel futok.

Népsziget

Fontos zöldterület, a kerülethez az Északi összekötő vasúti hídtól délre eső része tartozik. Szúnyog-szigetként, vagy Csigás-szigetként is ismert. A parton építették meg a Pesti és Fiumei Hajógyár Váci úti telepét.

Göncz Árpád Városközpont

A Váci út és a Róbert Károly körút csomópontjában, a Dózsa György út és a Forgách utca között található terület, de Az Árpád-híd metrómegálló új neve is egyben. A nevet az egykori köztársasági elnök Göncz Árpád után kapta.

Margit-sziget

A Margitszigetet IV. Béla királyunk lányáról nevezték el. Sokáig a kerülethez tartozott Margit-sziget néven, 2013 júniusától a főváros közvetlen igazgatása alatt áll.

Most pedig íme, a kerület képekben.

A már a kerülethatáron túl lévő, bezárt Szépművészeti Múzeum (április 2.).

apr-2-_1_1.jpg

Az Állatkert területéhez tartozik az egykori Vidámpark egyik látványossága, a körhinta, most üres, akárcsak a Törpekerék (április 2.).

apr-2_1.jpg

Mártír emlékmű a Duna partján a Viza utcánál (április 3.).

apr-3-_2_1.jpg

Duna-part, Moszkva sétány (április 3.).

apr-3-_3_1.jpg

Az Árpád-híd az alacsony vízálláskor előbukkanó kavicsos parttal (április 3.).

apr-5-_4_1.jpg

A felújítás alatt álló Huba utcai Karmelita templom (április 6.).

apr-6-_3_1.jpg

Free hug! Gyerekrajz a panelek közt (április 10.).

apr-10-_3.jpg

A XIII. kerületi Polgármesteri Hivatal órája (április 11.).

apr-11-_3.jpg

Üzenet a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet dolgozóinak (április 11.).

apr-11-_4.jpg

Tulipánmező és virágzó cseresznyefa a Béke téren (április 11-12.).

apr-11-_12.jpgapr-11-_17.jpgapr-12-_1.jpg

Szent László-plébániatemplom, Béke tér (április 11.).

apr-12-_4.jpg

Papp László (1926-2003) ökölvívó, háromszoros olimpiai bajnok, a kerület díszpolgárának szobra a róla elnevezett téren (április 14.).

apr-14-_2.jpg

Gidófalvy Lajos őrnagy, posztumusz ezredes, a magyar antifasiszta ellenállás hősi halottjának emléktáblája a róla elnevezett utcában (április 16).

apr-16-_3.jpg

Vilt Tibor: Munka és Béke domborműve a vizafogói Apály utca egy háztömbjének két szélén (április 17. és 23.).

apr-17-_1.jpgapr-23-_2.jpg

Moszkva-sétány az Árpád-hídnál napnyugtakor (április 17.).

apr-17-_2.jpg

Virágzó cseresznyefák a paneltömbök közt (április 17.).

apr-17-_6.jpg

A Dózsa György úti zsinagóga, ma a Budapesti Honvéd vívóterme (április 18.)

apr-18-_1.jpg

Csak szépen, megfontoltan. Róbert Károly körút (április 18.).

apr-18-_2.jpg

Lilaakác a panelek közt Lőportárdűlőn (április 19.).

apr-19-_1.jpg

A Huba utcai Kolping Katolikus Általános, Gimnázium és Sportgimnázium, egykori  Salvator Leánynevelő intézet épületének tégladíszítése (április 19.).

apr-19-_2.jpg

Egy Váci úti szürke irodaépület is lehet érdekes, ha falát emléktábla díszíti (április 20.).

apr-20-_2.jpg

Duna-part, Árpád-híd és kacsák alkonyatkor (április 20.).

apr-20-_7.jpg

Egy kis lilulás (április 21.).

apr-21-_1.jpgapr-21-_2.jpg

A Budapesti Elektromos Művek épülete a Dózsa Győrgy út és a Váci út találkozásánál áll (április 21.).

apr-21-_4.jpg

Lusta lajhárok az Állatkert kerítésén (április 22.).

apr-22-_1.jpg

Virágzó gyöngyvesszők a kihalt Hősök tere mellett (április 22).

apr-22-_5.jpgapr-22-_3.jpg

A Vajdahunyadvár egy csendes percben (április 22.).

apr-22-_4.jpg

Az egykori Székesfővárosi Gázművek, Lipótvárosi Gáztartó Állomástelep Központi Műhely- és Raktárépülete, ma irodaház (április 24.).

apr-24-_3.jpg

Kavicsos part (április 24.).

apr-24-_6.jpg

Hullámzás, szemben a Margitsziget (április 24.).

apr-24-_7.jpg

Szent Margit templom, Lehel tér (április 25.).

apr-25-_2.jpg

Lehel téri piac épülete (április 25.).

apr-25-_3.jpg

Felröppenő  galambok (április 25.).

apr-25-_5.jpg

Jász utcai zöldben játszó lakóház (április 27.).

apr-27-_4.jpg

A Jász utca végén elértem a Rákos-patakot (április 27.).

apr-27-_12.jpg

Ennyi maradt a Béke téri tulipánokból (április 27.).

apr-27-_17.jpg

Irodaház üveglemezei a Süllő utcában és nyakigláb árnyékom (április 28.).

apr-28-_2.jpgapr-28-_1.jpg

A Rákos-patak beömlése a Dunába a Moszkva sétány végén a Duna Aréna épületénél (április 28).

apr-28-_6.jpg

A 2017-ben átadott Duna Aréna (április 28.).

apr-28-_7.jpg

Gyűlnek a felhők (április 28.).

apr-28-_9.jpg

A Malomházaknak vagy Kilencháznak hívott épületek egyike, előtérben számozott sufnikkal. Régen a kerületben üzemelő malmok munkásai laktak a kilenc házból álló telepen (április 29.).

apr-29-_1.jpg

Két galambtoll (április 29.).

apr-29-_4.jpg

A Rendőrpalota épülete a Teve utcánál (április 30.).

apr-30-_2.jpg

Zöldellő fák a Rákos-patak partján (április 30.).

apr-30-_4.jpg

Hullámok a Duna Arénánál (április 30.).

apr-30-_7.jpg

Zárókép naplementével a Duna Aréna promenádjáról (április 30).

apr-30-_8.jpg

Források:

XIII. Kerületi Önkormányzat - Bemutatkozik a kerület

XIII. Kerületi Önkormányzat - Múltunk, örökségünk

Wikipédia - XIII. kerület

Wikipédia - Angyalföld

Wikipédia - Felsőbikarét

Wikipédia - Erdőtelkek

Wikipédia - Lőportárdűlő

Wikipédia - Felsőbikarét

ittlakunk.hu: Végigfotóztuk: Íme az új Moszkva sétány a Duna-parton!

A XIII. kerület a Google-on

2020. április 1-30.

A bejegyzés trackback címe:

https://katabakancs.blog.hu/api/trackback/id/tr9215653030

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása