Egy újabb bejegyzés következik 2014-ből, ezúttal a Budapest100-ról.
A 2014-es Budapest100 alkalmával olyan gazdag volt a program, hogy az abban az évben száz éves házak közül egy kisebb merítésnyit sikerült csak megnézni, bár ez is bőven elég volt a nap végére.
Először a Cházár András utca 10. szám alatt álló ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnáziumába látogattunk, itt egy előadást hallgattunk meg Lajta Béla építész munkásságáról, és az iskola épületét is be lehetett járni. Eztán városnéző séta következett, aminek keretein belül felkerestük a Lajta-épületeket, így bejártuk Zuglót és a Blaha Lujza tér környékét, de a Váci utca és környéke sem maradt ki. Annyira sok érdeklődő követte a túravezetőt, hogy nem is bírtuk végigkövetni az útvonalat, és az Újszínház felkeresése előtt lecsatlakoztunk a csoportról. Azt hiszem, ennek ellenére azért sikerült sok szépet látni, ahogy ezt a fotók is igazolják.
Néhány szó Lajta Béláról:
Alig két évtizedes pályája során Lajta Béla rendkívül változatos, épületről-épületre új megoldásokat felmutató, ugyanakkor egyenletesen magas színvonalú életművet hozott létre. Legkorábbi alkotásai Lechner Ödön nemzeti szecessziós törekvéseihez kapcsolódtak. Első jelentősebb figyelmet kapott fővárosi épületei – a Malonyay-villa vagy a Wechselmann-féle Vakok Intézete – 1906 után az angol Arts and Crafts, a finn nemzeti romantikus építészet és a hazai népi építkezés tanulságait ötvözték. 1910 táján a Bárczy-éra városvezetése nemcsak iskolaprogramjának leggazdagabban kivitelezett darabját, a Vas utcai Felső Kereskedelmi Iskolát, de az új városi könyvtár és kultúrpalota monumentális feladatát is rá bízta, az utóbbi megvalósítását azonban a háború megakadályozta. A pesti zsidó temetők műszaki felügyeletét is ellátó Lajta Béla működésének fontos terepe volt a síremlékművészet, ahol rendkívüli díszítő-fantáziája nemes anyagokban ölthetett testet. 1910 körüli érett alkotásai – például testvéreinek Szervita téri üzletbérháza vagy az említett Vas utcai iskolaépület – a korszak európai élvonalába sorolhatók, sok tekintetben pedig már az 1920-as évek art decóját, modernizmusát előlegezik.
Forrás: http://lajtaarchiv.hu/
És akkor következzenek a felkeresett épületek!
Budapest 100: ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnáziuma (Cházár András utca 10.). Az iskola régebben a Pesti Izraelita Hitközség Alapítványi Gimnáziuma nevet viselte, innen a téglafal menóra díszítése, de találunk baglyot és egyéb állat- és növénymotívumokat is. Az épület bejárásakor a dísztermet és a lépcsőházakat is megnézhettük.
Mozgásjavító Általános Iskola és Diákotthon (volt Vakok Intézete, Mexikói út 60). Figyelemre méltó a kerítés gazdag motívumkincse (is).
Az egykori Pesti Chevra Kadisa Szeretetháza, ma Országos Idegtudományi Intézet épülete (Amerikai út 57.)
Lakóház (Csokonai utca 8.).
Lakóház Róth Miksa-üvegablakkal (Népszínház utca 19.).
Széchenyi István Gyakorló Kereskedelmi Szakközépiskola és Gimnázium (egykori Gróf Széchenyi István Községi Kereskedelmi Fiúiskola. Baglyok őrzik a rendet és persze hirdetik a bölcsességet (Vas utca 9-11.).
2014. április. Újraszerkesztve: 2020 május
Források és felhasznált irodalom:
Bede Béla: Magyar szecessziós építészet. Corvina, 2012.