Napos reggelre ébredtünk Zalakaroson, ahonnan autókkal indultunk vissza Nagybakónaknak, hogy folytathassuk a 6. számú túrát. Indulás előtt azonban bemelegítésül felszaladtunk a kilátóba (lábánál van a pecsét), ahonnan reggeli fényeiben csodálhattuk meg a Balaton tanúhegyeit és a Kis-Balaton pici szigeteit.
Az előző nap tanulságául Nagybakónakon előkerültek a kamáslik, a gyönyörű idő ellenére még mindig sár lepte a vidéket. Zöldellő legelőkön keresztül vitt az út, a fűben a nyár utolsó virágai - néhány imola és peremizs - között egyre nagyobb számban tűntek fel az ősz lilában pompázó szépségei, az őszi kikericsek. Ölyv keringett felettünk, a távolban kecskék legelésztek, az út menti bokrokon ezerszám piroslott a galagonya és a csipke. A jelzést itt időnként elvesztettük, de végül sikerült a helyes irányban továbbmenni. Megérkeztünk az Öröm-hegyhez, ahol a kaptató után egy kis tisztáson kegyhely és kőkereszt várt minket, velük szemben pedig a Rockenbauer Pálra emlékező kopjafa állt némán. Innen már nem volt messze a Postás-kulcsosház szebb időket látott épülete. Kertjében fügefa állt, a levelek közt érett gyümölcsök kérették magukat, beütöttük a pecsétünket.
Kis pihenő után megkezdtük az ereszkedést, majd a Gesztenyés-hegy erdőségén keresztül haladtunk tovább. Az ágak közt ökörnyál húzódott és egy keresztespók óriási hálóján irizált a napfény. A sárban állatok lábnyomai látszottak, két lódarázs pedig az úton hemperegve birkózott. A fák közül kiérve csodás látvány tárult elénk. A táj szépsége képeslapra illett volna. A barna és zöld szántóföldek mögött kéken sorakoztak a balatoni tanúhegyek, előttük meg-megcsillant a Kis-Balaton vize, az égen pedig sormintákat alkottak a felhők.
Zalaújlak határában haladtunk, az út mentén diófák potyogtatták termésüket, majd szántók mentén haladtunk tovább a szikrázó napsütésben. Egy magányos házikó mellett óriási szelídgesztenye fa állt, a szúrós burkokból piciny gesztenyék gurultak ki. Kőkereszt bújt meg az erdőszélen.
Hamarosan megérkeztünk Zalakaros menti erdőbe, ahol a Kéktúra találkozik a Csiga-túra tanösvénnyel. A kilátónál megpihentünk kicsit, majd a Kék vonalán bandukoltunk el a Termáltó és Ökopartig. Itt zártuk a hétvégét, de a búcsúzkodás után néhányan még nem Budapestet írtuk be az útvonaltervezőbe.
A napot a Kis-Balaton vadregényes vízivilágában zártuk. A Kányavári-sziget egész évben, idegenvezetés nélkül látogatható, miután persze leszurkoljuk a parkolási díjat. A szigetre vezető, jellegzetes formájú hídról megcsodálhatjuk a vízinövényekkel dúsan benőtt Hídvégi-tó vizét, mely eszményi élő- és táplálkozóhely a rengeteg vízimadár számára. A szárcsák, hattyúk és kacsák mellett mi láthattunk búbos vöcsköt és gémeket is, ahogy a sulyom és tündérrózsa levelei közt keresgéltek finom falatok után. A szigetet javarészt körbe lehet járni, belsejében pedig zöldellő rétek hívnak piknikezésre, a játszótereken pedig a gyerekek sem unatkoznak. A parton padokon ülve figyelhetjük a madarakat, de két kilátóból is rácsodálkozhatunk erre a csodás vidékre.
Zalakaros reggel.
A Kis-Balaton a kilátóból.
Őszi kikericsek Nagybakónak határában.
Reggeli.
Nyárvégi pompa.
Kecskék.
Izzik a galagonya.
Erdőrészlet az Öröm-hegyen.
Gombák kalapján csillan meg a nap.
Kegyhely kereszttel.
Rockenbauer Pál emlékhely kopjafával.
A szebb időket látott Postás kulcsosház.
Keresztespók a hálójában.
Vajon ki járt errefelé?
Darázspáros.
A Gesztenyés-hegy oldalában.
Szántókon visz az út.
Úton.
A zalakarosi Termáltó és Ökopart.
Szőrmók hernyó.
A Hídvégi-tó vize a Kányavári-szigetnél.
Búbos vöcsök.
Sulyom.
Hattyú keresgél ennivaló után.
Három szárcsa.
A jellegzetes híd.
Vadregényes táj.
Ősöreg fák mellett visz az út.
A kisebbik kilátó.
És a nagyobbik.
Alkonyodik.
Suhanás a víz felett.
Fűzfaágak mögött csillan a víz.
Kacsa úszik a sekély vízben.
Térkép a Kis-Balaton vízivilágáról.
2020. szeptember