Az augusztus 20-a körüli napok mindig vízválasztónak számítanak. Sokan már az őszre készülődnek, újra iskolába, óvodába, munkába kell menni és a borongós hangulatot az időjárás is leköveti, a menetrendszerűen érkező hidegfront hivatalosan is véget vet a strandszezonnak és a nyári vakációnak.
Ezért sajnáltuk kicsit, hogy csak augusztus végén sikerült szabadságra menni. A nagy nyári forróság elillant és az esővel a hűvös idő is megérkezett. Ám a hátrányból hamar előnyt kovácsoltunk. Mivel nem a napozás és strandolás, hanem az aktív pihenés volt a cél, a fürdőruha helyett esőkabátot és váltócipőt pakoltunk be, lefoglaltuk a szállást és másnap már indultunk is, hogy felfedezzük magunknak a Tisza-tavat. Az itt töltött hat nap alatt sikerült megismerni a tóparti és a környékbeli látnivalókat, többször és többféle módon vízre szálltunk, megfigyelhettük az itt kialakult sokszínű élővilágot, megkerültük e-bike-kal a tavat és még a Hortobágyra, majd hazafelé Mezőkövesdre is ellátogattunk.
A Tiszta-tó, avagy leánykori nevén Kiskörei víztározó 1973-ban a Tisza felduzzasztásával, mesterségesen jött létre, hogy segítséget nyújtson az árvízvédelemben, öntözésben és még az áramtermelésben is. A tó valójában egy duzzasztott folyószakasz 16 szigettel, 10 öblítőcsatornával és három öböllel (Abádszalóki-, Sarudi- és Tiszavalki-öböl). Az itt létrejött holtágak, mocsaras területek, és kicsiny belső tavak páratlan élővilágnak adnak otthont, így könnyűszerrel találkozhatunk megannyi madárral, hüllővel és a vízi növénnyel. A tó északi részén található a szigorúan védett és az UNESCO világörökségi listáján is szereplő Tisza-tavi Madárrezervátum, mely csak vezetéssel látogatható.
Bázisunknak Poroszlót választottuk. Első dolgunk volt lemenni a tóhoz, mely elhagyatottan, csendben hullámzott a borongós időben. A csónakok közt kacsák úszkáltak és a víz felszínét a védett, itt tömegesen előforduló sulyom borította. A főutcán sétálva elmentünk a téglaborítású Községháza előtt, a Tourinform irodában prospektusokat és térképeket szereztünk, de persze hamar kiderült, hogy éttermekből, fagyizókból sincs hiány.
Poroszló elsősorban a Tisza-tavi Ökocentrumról nevezetes. A Tisza-tó és a Tisza völgyének élővilágát bemutató látogató- és szabadidő központ főépületének akváriumaiban megismerkedhetünk az itt élő halfajokkal, a víz alatti alagútból megfigyelhetjük az egykor gyakori, óriás termetű vizákat, a termekben kiállításokat nézhetünk meg, a tetőkilátóból pedig ráláthatunk Poroszlóra és a tóra. Az Ökocentrum területén ősi magyar állatfajtákat, madarakat, halászskanzent láthatunk, és a Tájház épületét is megtekinthetjük.
Többféle belépőjegy közül választhatunk, mi a hajókirándulást is tartalmazó típust kértük. A komplexumnak saját kikötője van, ahonnan meghatározott időközönként futnak ki a motoros kishajók, melyek kapitányai a mintegy 40-45 perces utazás során érdekes tudnivalókat mesélnek a tó élővilágáról. Meghallgathatjuk a tó kialakulásának történetét, megtanulhatjuk a madarak és növények furcsa neveit és megkóstolhatjuk a sulyom termését.
Erről a sokszínű élővilágról azonban a következő részben lesz szó.
Ny-K-i tájolású kalandtérkép, hátulján a látnivalók rövid leírásával. Mindenhová magunkkal cipeltünk, és ahogy a firkálások mutatják, elég sok helyre sikerült eljutni.
A panziónk kertjéből megismerkedhettünk a szomszédokkal.
Poroszló.
A községháza.
Itt járt Petőfi Sándor.
Katolikus templom.
A csónakkikötő egy lakója.
A Tisza-tavi Ökocentrum központi épülete.
Az akváriumokban feltárul a Tisza halfaunájának világa.
Kicsit szomorkás ponty.
Víz alatti alagút üvegén keresztül láthatjuk elúszni fejünk felett a vizákat, ezeket az egykor gyakori halóriásokat.
Kormorán a látogatóközpont tavánál.
Mocsári teknős.
Rózsás gödények délutáni pihenője.
Ősi juhfajtáink egyike a cikta.
Magyar racka.
Szunya.
Magyar óriásnyúl.
Az Ökocentrumhoz halászskanzen is tartozik, ...
...továbbá a Tájház is itt található.
Ha a jegypénztárnál a hajókirándulást is tartalmazó jegytípust kérjük, a hajóskapitány az út alatt érdekes tudnivalókat mesél a tó élővilágáról.
Bakcsó bújik meg a fűzfa ágai mögött. Népes neve vakvarjú.
A felhők közül kibújt a nap és kiszínesedett a táj.
Lassan alkonyodik.
A távolban feltűnik az Ökocentrum épületének teteje.
Szürke gém figyelt minket őrhelyéről.
Kémgémünk mögött a Tiszafüredet és Poroszlót összekötő, a hullámokat idéző kerékpáros híd.
2021. augusztus