Aki arra szánja magát, hogy körbetekerje a Tisza-tavat, többféleképpen is tesztelheti erőnlétét. A kiskör hossza 64 km, és tulajdonképpen a végig aszfaltos gáton halad. A nagykör már keményebb dió, mert a kiskör a Tiszavalki-medencével kibővített verziója, és 90 km-es, valamint Tiszavalk és Poroszló között aszfalt nélküli úton kell haladni.
A kemény motorosok bringások bizonyára saját géppel nyomják, és hallani sem akarnak az elektromos rásegítéssel működő e-bike-ról, ám aki nem bringázik sokat, vagy gondjai vannak a hátával vagy a térdével, annak ez a mozgásforma igazán testhezálló lehet. A tó körül számos helyen van lehetőség a bérlésre, mi Poroszlón kölcsönöztünk két gépsárkányt, melyek használatát és működését hamar megtanultuk. A kiskört vállaltuk be, mert már vagy 10 éve nem ültünk biciklin, és bár annak ellenére, hogy a rásegítés valóban megkönnyíti a tekerést, kb. féltávon, Abádszalóknál már nagyon fájt a hátsónk. Mindent összevetve minden percét élveztük a túrának, ráadásul aznap gyönyörű időt fogtunk ki. De menjünk szépen sorjában a túra állomásain!
Poroszló
Reggel felpattantunk a gépsárkányokra és felhajtottunk a gátra, majd délnek, Sarud felé vettük az irányt. A tó kéken csillogott, ahogy elhaladtunk mellette.
Egy csatorna vize csillog.
E-bringák a gáton. Többször meg kellett állnunk fotózni, annyira szép volt a táj.
Valahol Kisköre előtt. Seregélyek szelték ketté az eget a fejünk felett.
Kisköre
A gátról messziről látszott az új, két egymás felé fordított csónakot szimbolizáló kilátó, mely a Köre kikötőben található. Itt tettünk egy nagyobb pihenőt, és mivel a kilátó körüli épületekben nem csak a Rendőrség kapott helyet, hanem üzletek és egy mosdó is, mindezt kényelmesen tettük.
A Kiskörei Vízlépcsőről már mindenki hallott. Tulajdonképpen duzzasztómű, hajózsilip, vízerőmű és hullámtéri duzzasztó is egyben, mely nem csupán a vízszintet szabályozza és ezáltal elősegíti a hajózhatóságot, hanem még áramot is termel. Nem véletlenül hívják a Tisza-tó szívének. A bicikliút közvetlenül az erőmű hídján át vezet, így láthatjuk a felduzzasztott vizet és az alvizet is.
Az 1371 méter hosszú Kiskörei hallépcső a vízlépcsőt megkerülve köti össze a Tisza-tavat az alsó folyószakasszal. Lépcsőzetes kialakításának köszönhetően a halak könnyedén tudnak közlekedni a tó és az alvíz között még akkor is, ha több méteres a vízszintkülönbség. Mindezt nyomon is tudjuk követni egy üvegablakon keresztül. A vérbeli horgászok itt bizonyára többször elsápadnak, ahogy egy-egy jókora halat pillantanak meg, amint a szemük előtt úszik el a semmibe.
Kilátás a csónak formájú kilátóból.
Sulyomtenger.
A Kiskörei Vízlépcső és hídja, amin keresztül a bringaút vezetett.
Mókás falfestés.
A hallépcső kis épületében a falba épített üvegablakon keresztül figyelhetjük meg a halak mozgását.
A lépcsőzetes kialakítás.
A Jóreménység-sziget
Művésznevén Jóremény-stég. Egy kis félszigeten található idillikus hely az igazi elvonulásra kicsiny virágágyásokkal, padokkal, könyvtárral és egyebekkel. A független filmes és környezetvédelmi aktivista, a tiszafüredi születésű Ljasuk Dimitry hozta létre, amikor 2020-ban, a pandémia első hullámának időszaka alatt fél évet töltött itt remeteként. Az elvonulásról filmet is készített.
Ahogy visszatértünk a stégről a bringaútra, egy kiscsikó állta utamat. Kíváncsian méregetett, hogy miféle szerzet lehetek, és elkezdte rágcsálni a biciklikormányt.
Abádszalók
Lassan a tókör felét megtettük, megérkeztünk Abádszalókra. Tekertünk egyet az utcácskákban, bekukkantottunk a strandra, ami finoman szólva sem volt teli, majd beültünk a Lilaakác Kisvendéglőbe egy ebédre. A kockás abroszos vendéglő kerthelyiségét a névadó lilaakác vaskos ágaiból kialakított lugas fedi.
Az abádszalóki strandon szobor alakban is megtalálható az élővilág egy-egy képviselője.
Tiszaszőlős
A gát mentén egy táblára lettünk figyelmesek, a rá kitűzött szöveg szerint a kicsiny településen 1939. augusztus 13-án munkából hazatérő asszonyok a Nagyaszóparton a Tisza morotvájának vizében lábukat mosva a partból kiálló aranytárgyakra találtak. Persze a sztorinak többféle verziója is van és a kincs java részének lába kélt, a legenda azonban tovább él.
Tiszaszőlőshöz tartozik a Tisza által körbeölelt, háromszög alakú Aranyosi-sziget, mely a Tisza-tó legnagyobb szigete. A Tisza itt a legmélyebb, mintegy 20 méter.
Tiszaörvény
A Szabics kikötőből indul a menetrend szerinti hajójárat, mellyel átjuthatunk a Tiszavirág és Pákász tanösvényre.
Tiszafüred
A várost egy másik alkalommal gyalogosan már bejártuk, most csak a Tisza-tavi Kerékpáros Centrumban tettük tiszteletünket. Az érdekes építmény szerpentinjén fel lehet tekerni a tetőteraszig, ahonnan szép kilátás nyílik a tóra. A büfében jól esett a fagyi és az üdítő, és erőt gyűjtöttünk a még hátralévő kilométerekre.
Hidak
Több hídon is áthaladtunk, mielőtt megérkeztünk volna Poroszlóra. A tiszafüredi oldalon egy holland típusú, felnyitható csapóhídon gurultunk át, majd közvetlenül egymás mellett két híd ívelt át a Tiszán, ezek közül az egyik vasúti, míg a másik a vadonatúj biciklis és közúti híd, amin mi is tekertünk. A harmadik híd a Tisza hullámait formázó biciklis hullámhíd, amit vízi útjaink során már többször is láthattunk.
Kitikkadva érkeztünk vissza Poroszlóra, ahol leadtuk az e-bike-okat és rájöttünk, hogy a ráadás kakaó nélküli normál biciklivel még valahol a gáton küzdenénk. A kitérőkkel együtt összesen 72 km-t tekertünk le, ami nem is olyan rossz teljesítmény.
A biciklis és közúti híd. A mellette húzódó vasúti híd nem látszik a képen.
A biciklis hullámhíd.
2021. augusztus